אודותי

אני אלה שוורצמן, בהכשרתי עו"ד, בעלת תואר שני במנהל עסקים, מרצה לבני נוער ומבוגרים, בהיבטים המשפטיים הנוגעים לסמים, אלכוהול, אלימות ותאונות דרכים, תוך נגיעה חוויתית ומעשית לחיי היום יום.

כשסיימתי את לימודי המשפטים, התחלתי לעבוד במשרד עורכי דין פרטי, אך הרגשתי במהלך השנים כי איני מצליחה למצות בתחום זה את שאיפותיי וכישוריי הציבוריים. תחושות אלה הן שהובילו אותי לחפש כיצד אוכל להשפיע השפעה ציבורית יחד עם הידע המשפטי שרכשתי.בשנת 2003 הוצע לי על ידי ראשי מפלגת "שינוי" לעמוד בראש המחלקה המשפטית של המפלגה וכאן התחלתי את תפקידי כיועצת המשפטית של המפלגה. אך גם בהיותי בתוך העשייה הציבורית, עדיין הרגשתי כי זו אינה הנישה בה רוצה אני להתקדם וכי איני עושה די למען הציבור. רציתי להגיע לנקודה שבה אוכל לגעת באנשים ולהשפיע עליהם בדרך ישירה ואישית, השפעה שאינה תלויה בדבר.

התחלתי לתהות מהו הנושא הכאוב ביותר?  והניתן ביותר להשפעה ולשינוי בקרב אזרחי המדינה?
כמות מקרי המוות בישראל הנובעת מתאונות דרכים, אלימות, סמים ושאר השפעות חברתיות שליליות הינה רבה יותר מכל סך כמות הרוגי כל מלחמות ישראל יחדיו.

ומנקודה זו התחלתי... בכל יום, חילחלה בי יותר ויותר המחשבה שזהו הנושא בו אני באמת יכולה לעשות שינוי ולהשפיע. ההרצאה הראשונה הייתה "נהיגה תחת השפעה".

8.3.2007 זהו תאריך אותו לא אשכח לעולם. בשעת בוקר מוקדמת, קיפחו את חייהם חמשת נהגי אגד באחת מתאונות הדרכים הקשות שידעה המדינה. 5 ימים אחרי התאונה התחלתי, נסיבות התאונה גרמו לי להחליט באופן סופי שחייבים לעשות משהו כדי לעורר את החברה הישראלית. תמריץ עצוב אך משמעותי בין הסיבות שהניעו אותי לקום ולחרוש את הארץ לאורכה ולרוחבה מאז, בנסיון להשפיע ובעיקר לשנות.הדרך הנכונה לדעתי, לחולל שאת השינוי במודעות, היא להגיע אליכם אל בתי הספר, לבסיסי צה"ל, משטרת ישראל, תנועות הנוער, מקומות העבודה וחוגי הבית השונים, ולהעביר מסר אחד ויחיד - אין אף מוות שהוא מוות מיותר אבל אם יש רק מוות אחד שאנחנו יכולים למנוע, לעצור ולשנות- זה המוות שנובע מתרבות הנהיגה וצריכת האלכוהול בישראל.

זו הדרך בה בחרתי להעביר את זמני בכל ימות השנה ולהרצות בפני כל מי שמוכן לשמוע אותי. בתחילת דרכי קיננה בי האמונה שאולי על ידי ההרצאה שלי יש סיכוי שהמוות הבא ימנע.

היום, לאחר 10 שנים של הרצאות, אני יודעת שזה גם נכון ואפשרי.

אני מקבלת טלפונים באמצע הלילה מצעירים שנמצאים במצוקה, הודעות טקסט לטלפון הנייד, תגובות במיילים ובכול אמצעי המדיה האחרים, וכל מייל או טלפון כזה מביא אותי למסקנה שאני אכן מצליחה להשפיע ולגעת ושאפשר לשנות את המצב.
בהרצאותיי אין תלמיד, חייל, סטודנט, מורה, עובד או הורה, שנשאר אדיש לאחת החוויות הטעונות והמרגשות ביותר שהם שמעו מעולם.כיום, לאחר שהעברתי מעל 3000 הרצאות ברחבי מדינת ישראל בפורמטים שונים ומול קהלים שונים ומגוונים, ההרצאות התפתחו והשתנו עם הזמן, נוספו הרצאות חדשות, בנושאים דומים ואחרים גם יחד.

והקו המנחה שלי לאורך כל הדרך הוא לא רק איך אנו נוהגים בכביש ותחת איזו השפעה (טלפונים ניידים, לחץ בזמן נהיגה, עייפות, אלכוהול, סיגריות או כל היסח דעת אחר), אלה בעיקר, איך אנו נוהגים אחד כלפי השני כחברה ועד כמה אנו משפעים אחד על השני!

אני מאמינה שיש בנו את היכולת להשפיע אחד על השני בכל תחום בחיים !